En çok hangi sağlık haberleri yayınlanıyor?

200430727-001Bu yılın ilk dokuz ayında yazılı basında 256 binden fazla sağlık haberi yayınlanınrken, ilk sırada beslenme üzerine yapılan haberlerin olduğu belirtildi. Yapılan araştırmada, 45.364 beslenme haberleri içinde diyet ve obezite 26 binden fazla haberle öne çıkarken, kanser haberleri 24.440’le ikinci sırasında yer aldı. Diyet ve obezite haberleri kanser haberlerini geçti

2015’in ilk dokuz ayında yazılı basında 256 binden fazla sağlık haberi yayınlanırken, ilk sırada beslenme üzerine yapılan haberlerin olduğu saptandı. Medya Takip Ajansı Interpress tarafından sağlık haberlerini kapsayan araştırma sonuçları ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarında toplam 45 bin 364 haberle gündeme gelen beslenme haberleri içinde diyet ve obezite konularının ise 26 binden fazla haberle öne çıktığı belirlendi. Çağımızın amansız hastalıklarından kanserin de 24 bin 440 haberle sağlık gündeminin ikinci sırasında yer aldığı ortaya çıktı. Günümüzün kronik hastalıklarından olan şeker sağlık sayfalarında 23 bin 710 habere konu olurken, günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olan hipertansiyon haberlerinin ise yazılı mecrada 12 bin 618 kez yayınlandığı tespit edildi. Yapılan araştırma sonuçlarına göre kalp damar hastalıklarının ise, toplam 7 bin 383 haber ile gündeme geldiği anlaşıldı.

ASTIM VE AIDS HABERLERİNDE ARTIŞ

Interpres’in, iki bini aşkın gazete ve dergiden elde ettiği verilere göre, yıl başından bu yana Türkiye’de özelikle astım ve AIDS haberlerinde artış olduğu gözlenirken, astım haberlerinin 7 bin 288’e, AIDS’in ise 2 bin 984 habere ulaştığı tespit edildi. Aynı araştırmada sağlık haberleri arasında 5 bin haberi geçen otizm ile tüp bebek konularının da hızlı bir artış gösterdiği belirlendi.

ŞİFALI BİTKİLER UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR

Sağlık sorunlarına eski zamanlardan beri alternatif olan bitkiler ve meyveler üzerine her geçen yıl daha çok haber yayınlanırken, Ocak ayından bu yana yazılı mecralarda ‘Şifalı Bitkiler’ başlığı altında çıkan haber sayısının 5 bini aştığı saptandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir