Diziler ve filmler gençleri intihara mı teşvik ediyor?

Yeni bir çalışmada, intihar içerikli dizi ve filmlerin gençlerde intihar merakını yüksek oranda arttırdığı gösterildi.

 

İntihara teşvik mi, intihar farkındalığı mı?

San Diego Üniversitesi araştırmacıları, popüler bir dizi olan ve sonunda 3 dakikalık bir intihar sahnesi bulunan “13 Reasons Why” televizyon serisinin kamu sağlığına etkilerini araştırdı. Yaklaşık 600 binden fazla habere konu olan yaygın bir ilgiye sahip dizinin, dizi kurbanını ve intihar hareketini cezbedici şekilde vererek intiharı teşvik edip etmediği ya da toplumda intihar farkındalığı oluşturup oluşturmadığı tartışıldı.

 

suicide

 

JAMA’da yayımlanan çalışmada, dizinin başlamasını takiben 19 gün içinde intiharla ilgili internet aramalarının hacmi, içeriği ve ne oranda değiştiği değerlendirildi. Araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde Google uygulaması üzerinden intihar odaklı sorgulamalar taratıldı.

Dizinin ilk yayınını takiben 19 gün içinde intiharla ilgili tüm internet sorgulamalarını tarayan ekip, intihara odaklı sorgulamaların sayısının tahmin edilenden 1,5 milyon daha fazla olduğunu gördü. En çok sorgulanan 20 sorudan 17’si intihara doğrudan odaklıydı. Nasıl intihar edilir, intihar et, nasıl kendini öldürürsün, alo intihar hattı, gençlerde intihar, intihar önleme gibi sorgularda da ciddi oranda artış olduğu görüldü.

Gençler arasında intihar idealize ediliyor

Araştırmacılar, “13 Reasons Why” dizisiyle intihar farkındalığının arttığını ama intihar düşüncesinin de yükselişe geçtiğini, gençler arasında intiharın idealize edildiğini söyledi. Bunun gibi televizyon yapımlarının zararlı etkilerinin Dünya Sağlık Örgütü intiharı önlemede medya rehberi gereği kısıtlanabileceğini söyleyen araştırmacılar, bazı sahnelerin çıkarılabileceğini veya her bölümde “alo intihar hattı” numaralarının verilebileceğini aktardı. Ayrıca ekip, yayına sokulmadan önce dizi ve filmlerin olası sosyal zararlarının test edilmesini tavsiye etti.

 

Orijinal makale adresi:

http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2646773

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir