4. Basın ve İletişim Birimleri Çalıştayı Konya’da yapıldı

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) Destek ve İdari Hizmetler Kurum Başkan Yardımcılığı ve İletişim Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Basın ve İletişim Birimleri Çalıştayının 4’üncüsüne Konya ev sahipliği yaptı.

Çalıştayda ele alınan konular ve oluşturulan basın ve iletişim birimine dair bilgiler, düzenlenen basın toplantısında anlatıldı.

Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Gökhan Darılmaz, Hılton Garden In’de düzenlenen toplantıda, 2 Kasım 2012’de kurulan Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun kendi kurumsal kimliğini adım adım gerçekleştirdiğini söyledi.

Konya’da düzenlenen çalıştayda, çeşitli illerden gelen iletişim ve basın birimi görevlilerine çeşitli eğitimlerin verildiğini ifade eden Darılmaz, “Önemli olan doğru haberin, doğru ve detaylı bir şekilde aktarılmasıdır. Eksiklerimizi uygun dillerle açıklayan gazetecilerin bize pozitif katkıları oldu. Konya basını sorumluluk aldığı zaman pozitif katkılar sundu” diye konuştu.

TKHK İletişim Daire Başkanı Ali Özhan ise sağlık konusunda haber zemini çok fazla hazırlanmadığı için gazetecilerin sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Varsa tedavi konusundaki ihmalleri ortaya koyan yayınlara da çok fazla tepki göstermemek gerektiğini vurgulayan Özhan, şunları kaydetti:

“İrtibatın sağlam kurulması için Sağlık Bakanımızın talimatı ve Cumhurbaşkanımızın gayretleriyle her ilde, her genel sekreterlikte basın ve iletişim birimi kurmaya karar verdik. Sağlık Bakanlığı bünyesinde basın müşavirliği var. O bütün teşkilatı yönetiyor. Sağlık muhabirleri için daha çok haber kaynağı olan yerlerle irtibatlı olmamız gerektiğine kanaat getirdik. Onun için her bir ildeki genel sekreterlikle bire bir çalışacak basın ve iletişim birim sorumlusu atamalarını yaptık.”

Şeffaf ve doğru bir şekilde haber vermek gerektiğini düşündüklerini aktaran Özhan, basına verilen bilgi notlarının tıbbi dille yazıldığını tespit ettiklerini, onun için bu notların herkesin anlayabileceği bir dilde olması gerektiğini kurum çalışanlarına anlattıklarını bildirdi.

Özhan, her hastanede basından sorumlu bir başhekim yardımcısı ya da bir müdür yardımcısı bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de 89 yerde genel sekreterliklerimiz var. Bütün bu birimleri oluşturmak kolay değil ama Konya bunlar içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Beraber çalışmayı temel felsefemiz olarak koyduk. Basın ve iletişim birimleri, sağlık muhabirlerinin daha rahat çalışması için daha güzel haber üretmesi için kuruldu. Gazetecilerin işi haber almak, bizim işimiz de o haberi düzgün bir şekilde sunmak fakat bizi de sınırlayan çeşitli kanunlar var. Özellikle insanların şahsi talepleri sıkıntı olabiliyor. Medyada bilgi kirliliği oluştu. Bir hekim kendi sahasında çok donanımlı ve bir görüş belirtiyor, diğeri başka bir görüş belirtiyor. Bunun için bakanlık birim kurulları oluşturdu.”

Sağlık sektöründeki hizmet sunumunun en önemli ayağının medya ile ilişkiler olduğuna dikkat çekilen toplantıda, bu ilişkilerin daha güçlü temellere oturtulması, muhabirlere doğru ve hızlı şekilde bilgi aktarılmasının sağlanmasına yönelik çalışmalar anlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.